420 plienas  Populiarus plienas vidutinės ir pigios klasės peiliams gaminti. Ši plieno rūšis yra dažniausiai naudojama beveik visuose peiliuose su užrašu Stainless Steel.  420 plieno lydinyje anglies kiekis yra mažiau nei 0,5%, todėl šis plienas yra labai minkštas, greitai galandamas bet ir greitai atšimpa. Tačiau 420 plienas yra išskirtinai atsparus korozijai, todėl yra itin naudojamas buriuotojams ir narams skirtiems peiliams gaminti. Taip pat ši plieno rūšis naudojama svaidomiesiems peiliams, nes atsimušęs į taikinį (pvz., į akmenį ar vinį lentoje), nesulūžta, o paprasčiausiai sulinksta. 420 plienas dar gali būti žymimas 420A ar 420HC. 
440C     

Tai aukštesnės klasės plienas, kuris yra labai populiarus tarp tokių gamintojų kaip BOKER, Victorinox, BUCK, KA-BAR, Spyderco ir ypatingai mėgiamas ispanų peilininkų. Profesionaliai užgrūdinus 440C plieno geležtę, gaunamas plienas, tik nežymiai nusileidžiantis ATS-34 plieno kokybei. 440C plienas yra visiškai nerūdijantis, ypatingai kietas, atsparus nusidėvėjimui, švarus ir turintis daugiausia geležies tarp šios klasės nerūdijančio plieno gaminių.

Svarbu paminėti, kad 440 plieno lydinyje anglies kiekis ir tvirtumas didėja nuo raidės A iki C. Peilio kaina taip pat kyla priklausomai nuo raidės - A pigiausi, C - brangiausi.  Artimiausias 440C konkurentas  - ATS-34 ir 440V - su vanadžiu.

440A - anglies kiekis lydinyje 0.75%. 440B - anglies kiekis lydinyje 0.9%. 440C - anglies kiekis lydinyje 1.2%.

AISI 1070

Ypatingai tvirtas ir atsparus dėvėjimuisi plienas, naudojamas netgi geležinkelio bėgiams tiesti. Didelės anglies koncentracijos plienas gali būti grūdinamas alyva arba vandeniu. Šio plieno pritaikymo amplitudė labai plati: geležinkelių pramonė, darbo įrankiai, automobilių pramonė ir daugelis kitų sričių.

AUS-6 Tai japoniška 420 plieno atmaina. Taip pat yra šio plieno kitas variantas AUS-6A, tačiau jis savo sudėtimi ir savybėmis beveik nesiskiria nuo AUS 6 plieno. AUS-6 plienas turi būti labai kruopščiai grūdinamas, priešingu atveju labai greit geležtė gali atbukti. AUS-6 anglies kiekis lydinyje yra 0,65%.
AUS-8 Tai japoniškas 440C plieno atitikmuo. Kartais AUS-8A plienas yra vertinamas kaip tarpinis variantas tarp 440C ir ATS-34. AUS-8 yra laikomas geru darbiniu plienu, sąlyginai nebrangiu, paprastai apdirbamu ir grūdinamu. Japonai ypatingai ištobulino AUS-8A grūdinimo procesą ir gamina iš šio plieno peilius, praktiškai nenusileidžiančius ATS-34 plieno geležtėms. AUS-8 anglies kiekis lydinyje yra 0,75%.
ATS-55

Japoniškas plienas iš HITACHI lydyklos. Atsižvelgiant į šio plieno parametrus ir kainą, jį būtų galima pozicionuoti tarp 440C ir ATS-34 plieno rūšių. Lyginant su ATS-34 plienu, ATS-55 yra visiškai nerūdijantis, tačiau ne taip ilgai išlaiko užgalandimą dėl mažesnio anglies ir molibdeno kiekio sudėtyje. Šis plienas yra gana sunkiai galandams, tačiau puikiai ir ilgai išlaiko  geras pjovimo savybes. Paskutiniu metu plienas ATS-55 yra gana retai naudojamas, nes iš rinkos jį išstūmė ATS-34 ir AUS-8A plieno rūšys.

GIN-1

Kartais dar žymimas G-1, tai japoniškas plienas iš Hitachi liejyklos. Šis plienas turi labai panašius parametrus kaip ir 440C. GIN-1 visiškai nerūdija, atsparesnis atbukimui nei AUS6A. GIN-1 plienas, lyginant su ATS34, turi šiek tiek mažiau anglies, chromo ir žymiai mažiaus molibdeno.

VG-10 Japoniškas plienas savo savybėmis panašus į ATS-34. Šio plieno sudėtyje yra 1%, 15% chromo, 1% molibdeno, 1.5% kobalto. Šis plienas laikomas beveik nerūdijančiu ir atspariu atbukimui. VG-10 plienas naudojamas gaminant Damasko plieno peilius, profesionalius aukštos klasės šefo peilius.
ATS-34 Japoniškas plienas iš koncerno Hitachi, kuris yra labai panašus į Amerikoje gaminamą 154CM plieną. Šis plienas apibūdinamas kaip tvirtas, tamprus, atsparus korozijai ir turintis puikius mechaninius ašmenų parametrus. Tai ilgaamžis ir brangus plienas, paplitęs aukštesnio lygio peiliuose. Užgrūdinus ir pasiekus šio plieno kietumą 59-61 pagal Rokvelio skalę, šis plienas labai ilgai neatšips.
154CM

Amerikietiška ATS-34 plieno atmaina, gaminama koncerno Crucible Powder Metalurgy. Tai puikus pasirinkimas peilių geležtėms, nes tai išvalytas nuo nepageidaujamų priemaišų (siera ir fosforas) plienas, todėl šis plienas nepasidengia paviršinėmis korozijos rūdžių dėmėmis. 

BG-42 Šio plieno parametrai panašūs į 154CM plieną, tačiau pirmasis pasižymi dar didesniu atsparumu korozijai dėl didesnės chromo ir molibdeno koncentracijos. Sudėtyje esantis vadanis (1.2%), tiksliau vanadžio kristalai, garantuoja puikią pjovimo kokybę. Šis plienas puikiai tinka darbiniams peiliams, nes geležtėje esantys vanadžio kristalai veikia kaip pjūklas. Dažniausiai BG-42 plienas yra užgrūdinamas iki 61-63 laipsnių pagal Rokvelio skalę.
S30V Tai plienas gaminamas specialiai aukštos klasės peilių gamybai. Jame sujungtos BG-42 mechaninės savybės ir 440C plieno atsparumas korozijai. Tai iš tiesų puikus, tačiau brangus plienas, todėl naudojamas tik brangių aukštos klasės peilių gamyboje. BUCK peilių gamintai šį plieną įvardijo “geriausiu plienu peiliams gaminti”.
M390 Bohler Labai aukštos klasės miltelinis plienas iš Austrijos. Šis plienas pasižymi puikiomis pjovimo ir atsparumo savybėmis, nes jo sudėtyje yra didelė vanadžio ir chromo karbidų koncentracija. Tai plienas išsiskiriantis savo švarumu nuo nepageidaujamų priemaišų. M390 Bohler plienas dažniausiai naudojamas medicininių įrankių, įrengimų ir peilių maistui ruošti gamybai.
D2 Tai anglinis nerūdijantis plienas, pasižymintis tvirtumu ir atsparumu smūgiams. Nepaisant to, kad šis plienas yra anglinis ir kartais dar vadinamas “semi-stainless”, tačiau jis pasižymi ypatingu atsparumu korozijai. D2 plieno apdirbimo procesas yra sudėtingas, pergreit šlifuojant plienas įgauna oranžinį atspalvį. Grūdinamas šis plienas gali pasiekti 55-62 laispnių pagal Rokvelio skalę kietumą. Iš šio plieno gaminami tiek taktiniai peiliai, tiek kasdieniam naudojimui skirti peiliai.
N690 Tai austriškas nerūdijantis plienas, kurio savybės itin primena 440C. Šis plienas pasižymi itin aukštu atsparumu korozijai ir kietumu. Chromo ir vandžio priemaišos padeda išlaikyti aštrumą, o kobalto bei anglies priemaišos – kietumą. Šį plieną galima užgrūdinti iki 57-59 arba 60-62 laipsnių pagal Rokvelį. 
X15 Tai prancūziškas plienas, sukurtas aviacijos pramonei ir medicininių skalpelių gamybai. Net ir ekstremaliomis sąlygomis, šis plienas yra atsparus korozijai. Taip pat šis plienas tinkamas naudoti jūroje, todėl dažnai iš jo gaminami nardymo peiliai.
9Cr13CoMoV

Tai kiniškas plienas, atsparus korozijai ir turintis savo sudėtyje turintis didelį kiekį anglies. Siekiant geresnio tamprumo ir ašmenų stiprumo, į lydinį dedamas kobaltas.

8Cr14MoV

Tai kiniškas plienas, turintis panašias savybes kaip ir plienas AUS-8. Šis plienas yra lengviau galandamas nei VG10 ir S30V. Dažiausiai 8Cr14MoV  plienas naudojamas ekonominės klasės peiliams gaminti.

A2

Tai anglinis įrankių plienas, kuris naudojamas jau nuo seno. Savo sudėtyje A2 plienas turi 5% chromo ir yra itin tvirtas. Grūdinant jo kietumas gali pasiekti 57-62 pagal Rokvelio skalę. Šis plienas yra ne toks atsparus korozijai kaip D2 ar D3, tačiau puikiai išlaiko aštrumą ir yra lengvai galandamas. Norint išvengti korozijos, tokią geležtę reikia dengti apsaugine danga.

Damasko plienas

Damasko plienas – tai karšto kalimo būdu tarpusavyje mechaniškai sujungtos kelios skirtingos plieno rūšys. Šis plienas laikomas ypatingu plienu, kuris po papildomo apdirbimo sukuria įvairius nepakartojamus raštus. Gaminamas iš anglinio plieno, plieno su spalvinėmis priemaišomis, nerūdijančio plieno. Šis plienas gali turėti vingius – ornamentus, o kartais net ir piešinius.

< ATGAL                                                                                                                                                                                                                                          GELEŽČIŲ DANGA >